Çorum Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü
Çorum Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Basında Biz

Güncelleme Tarihi: 16/10/2017

Basında Hastanemiz

  Sağlık Bakanlığı tarafından “Sağlıkta Dönüşüm Projesi” kapsamında yeniden yapılandırılan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yeni yerine dün itibari ile taşındı.Göğüs Hastalıkları Hastanesi eski binasında hizmete vermeye başlayan merkez Türkiye’nin sayılı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri arasında yer alırken bölgesinde de en modern sağlık birimi olarak gösteriliyor.

Daha önce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait olan Sporcu Sağlığı Merkezi bünyesinde hizmet veren Ağız ve Diş Sağlığı Ünitesi yeni dizanıyla göz kamaştırıyor. Merkezde görev yapan her diş hekimine ayrı ayrı muayene odası tahsis edilirken hastalar içinde her bölümde dinlenme odaları oluşturulmuş. Ayrıca bekleme odalarına konulan sıramatikler ile de hastalar, kendi sıralarını oturdukları yerlerden takip etme imkânına sahip.Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dr. İhsan Malatyalı, 30 ünite kapasiteye sahip olan merkezde 20 ünitenin aktif olarak hizmet verdiğini söyledi.

2009 yılında ünite sayısının artacağını dile getiren Başhekim İhsan Malatyalı, yeni gelecek hekimlere ayrılan odaların tüm alt yapılarının hazırlarının hazır olduğunu açıkladı. Yılbaşı itibariyle merkezde entegre sistemine geçeceklerini kaydeden Malatyalı, hastaların tek bir hekimde tedavi işlemlerine başlayacağını tek bir hekimde de bu işlemleri sonlandıracağını kaydetti.

Başhekim Malatyalı, gelecek yıl ayrıca sağlık merkezinin çevre düzenlemesinin yapılacağını sözlerine ekledi.

______________________________________________________________________________

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 24 saat hizmette

Çorum Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde bir yeniliğe imza atıldı. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi diğer hastanelerdeki gibi 24 saat kesintisiz hizmet verecek. Başhekim İhsan Malatyalı, merkezde gün boyu kesintisiz olarak 24 saat sağlık hizmeti verileceğini dile getirdi. Mesai bitiminin ardından bir doktorun nöbetçi olacağını dile getiren Malatyalı, hastanın istediği saatte gelip tedavi yaptırabileceğini dile getirdi. Başhekim Malatyalı, bu hizmetin Türkiye’nin önde gelen çeşitli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde verildiğini vurguladı.

______________________________________________________________________________

“Çorum halkı ağız ve diş sağlığında yeterli bilgiye sahip değil”

Ağız ve Diş Sağlığı Ünitesi Başhekimi İhsan Malatyalı, Çorum halkının ağız ve diş sağlığında yeterli bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Çorum Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi İhsan Malatyalı, insanların ağız ve diş sağlığını sadece diş çürüğü gibi olarak algıladığını belirtti. Malatyalı, Günlük hayatın koşuşturması içerisinde çoğunlukla önemsenmeyen ağız problemlerinin vücudumuzda telafisi mümkün olmayan rahatsızlıklara neden olduğunun altını çizdi. Diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının kalp, böbrek ve beyin gibi hayati önem taşıyan organlar için sürekli bir tehdit oluşturduğunu belirten Malatyalı, bu tür hastalıkların vücudun genel durumunu etkilediğine dikkat çekti. Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalığın diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmaları olduğunu ifade eden Malatyalı,´Diş sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkileyebilir” dedi.

Yapılacak Çalışmalar:

Malatyalı, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında da şu bilgileri verdi:
“Şu an ihale aşamasında olan merkezi sterilizasyon sistemini önümüzdeki aylar içerisinde hayata geçirmeyi planlıyoruz. Hastalar için oluşturulan bekleme odalarının hepsine televizyon yerleştirilecek. Televizyon aracılığı ile gelen hastalara ağız ve diş sağlığı gibi konularda eğitici sunumlar yapılacak. Önceliğimiz hastanede oluşacak sıraların önüne geçmek. Bunun için otomasyon sistemine geçeceğiz. Buraya gelen hasta TC kimlik numarası ile sırasını alacak muayene saatinde geldiğinde gelip tedavisini olacak”

"Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekim kadrosunu güçlendiriyor."

 Göğüs Hastalıkları Hastanesinin yeni yerine taşınması ile boşalan binaya bir süre önce Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi açılmıştı. Baştan aşağıya yenilenen bina modern alt yapısı ile dikkat çekiyor. Teknik donanımını son teknoloji ürünü cihazlarla güçlendiren merkezde şimdilik 23 diş hekimi görev yapıyor. Hekim sayısı ise yılbaşından sonra 25’e çıkarılacak. 

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi İhsan Malatyalı’dan merkezin son durumu hakkında bilgi aldık. Başhekim İhsan Malatyalı, yeni binaya taşınmadan önce büyük bir tadilat yapıldığını ve modern bir yapıya kavuşturulduğunu belirtti. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin yeni yerine taşındıktan sonra teknik alt yapıyı da güçlendirdiklerini ifade eden Malatyalı şu an 23 diş hekiminin görev yaptığı merkeze yılbaşında sonra 2 tane daha hekimin geleceğini söyledi. Merkezde son teknoloji ürünü cihazları kullanmaya başladıklarını ifade eden Malatyalı, “Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizde teknolojinin en son çıkan üniteleri yer almaktadır. Çorum halkımıza elimizden gelen en güzel hizmeti vermeye çalışıyor ve bunun için büyük çaba harcıyoruz” dedi. Hasta yoğunluğunun yüksek olduğunu dile getiren Malatyalı, “Günlük gelen hasta sayımız ise 500 civarında. Ancak yoğun olduğu günlerde ise bu sayı 700’e kadar çıkabiliyor. 24 saat açık olan Acil bölümümüzle de hastalarımıza en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz” diye kaydetti.

______________________________________________________________________________

"Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 15 Aralık’ta faaliyete geçecek"

Vali Mustafa Toprak, Bahabey Caddesi üzerindeki Göğüs Hastalıkları Hastanesi binasına taşınan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin 15 Aralık’ta yeni yerinde hizmetine başlayacağını açıkladı.

İl Kriz Merkezi’nde MOBESE sistemi ile ilgili olarak düzenlenen protokol imza töreninde gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Toprak, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin mevcut yerinde etkin bir hizmet veremediğini, polikliniklerde sıkıntılar çekildiğini ancak merkezin yeni yerinde daha etkin bir sağlık hizmeti sunacağını kaydetti. Vali Toprak, çalışmaları devam eden yeni Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi binasının 15 Aralık’ta halkın hizmetine açılacağını belirtti. Vali Toprak, merkezin resmi açılışının daha sonra belirleneceğini ancak merkezin resmi açılış öncesinde halka hizmet vermeye başlayacağını bildirdi.